+48 602 677 758

kontakt@vrzeczoznawcy.pl

Kim jest rzeczoznawca samochodowy?

Rzeczoznawca, to osoba posiadająca tytuł  przyznawany na podstawie odpowiednich przepisów szczególnych, osobom o wysokich kwalifikacjach i odpowiednio dużym, udokumentowanym doświadczeniu w określonej dziedzinie i specjalności zawodowej.

Główny zakres obowiązków wchodzi wycena wartości pojazdu, wycena szkód powypadkowych w pojazdach oraz ocena stanu technicznego pojazdów pod względem dopuszczenia ich do ruchu na drodze w świetle obowiązujących przepisów ruchu drogowego. W zależności od posiadanych kwalifikacji i wiedzy Rzeczoznawca może również dokonywać ekspertyz technicznych, wydać opinię i białą kartę dla pojazdów zabytkowych oraz dokonać analizy i rekonstrukcji wypadku samochodowego.

Według sporządzonej przez Ministerstwo Infrastruktury Listy Rzeczoznawców Samochodowych, która jest regularnie aktualizowana, w dniu 18 lutego 2019 roku 709 osób posiadało w Polsce odpowiednie uprawnienia. Lista ta sporządzana jest zgodnie z art. 79a ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawa o ruchu drogowym. Według ustawy rzeczoznawcą samochodowym może zostać osoba, która:

  • posiada wykształcenie wyższe,
  • posiada 5-letnią wymaganą praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją;
  • posiada prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C;
  • nie była karana wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne;
  • posiada certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydany przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji;
  • została wpisana na listę rzeczoznawców samochodowych.

Lista rzeczoznawców samochodowych w Polsce jest ogólnodostępna na stronie Ministerstwa Infrastruktury. Rzeczoznawca samochodowy zajmuje się przede wszystkim wyceną wartości pojazdów. Sprawdza również, w jaki sposób auto zostało uszkodzone i jak wpłynęło to na jego wartość. To on sporządza kosztorys napraw po kolizji, co bezpośrednio wpływa na wysokość odszkodowania. Co istotne, rzeczoznawcy samochodowi pracują nie tylko dla towarzystw ubezpieczeniowych. Z ich usług korzystają między innymi producenci samochodów, warsztaty samochodowe, sądy oraz indywidualni właściciele samochodów.